נבחרי הציבור

דמוקרטיה. כל מספר שנים מתקיימות בחירות והציבור בוחר את נציגיו, אלו שאמורים לשרת את האינטרסים שלו ולדאוג לרווחתו ולשיפור איכות חייו. עקרונית הרעיון נחמד אך בפועל המציאות קצת שונה. מי שמציעים את עצמם לשרת את הציבור ולעשות הכל למען רווחתו ואושרו, הם בעצם פוליטיקאים שדאגתם העיקרית היא לרווחתם עצמם בלבד. אין הכוונה להכליל או חלילה לפגוע באיש אלא להעמיד את הדברים על דיוקם ולבחון את מציאות חיינו בעידן הנוכחי.

ההוכחה המוצקה ביותר לאמרה שלעיל היא העובדה שהציבור שלכאורה מיוצג על ידי מיופי כוחו עודנו סובל ממחסור עצום. החינוך, התרבות, הרווחה, התשתיות, איכות הסביבה, יחסי החוץ והפנים, כל אלו ועוד דורשים שינוי מהותי ועקרוני. לו הפוליטיקאים עסקו באמת ובתמים בשיפור חיי הציבור לא היינו עדים למצבים שמתקיימים כיום. לא היינו רואים משפחות אשר חיות מתחת לקו העוני, במיליון ילדים רעבים, באלימות כשגרה בבתי הספר ובגני הילדים, בתאונות אינספור בכבישים ובצפיפות האיומה במוסדות הבריאות הציבוריים. כל אלו ועוד מהווים בסיס אלמנטרי בחיי התושבים בארץ ולכן, אם התמונה המצטיירת היא כה עגומה, סימן שמי שאמור לדאוג לנו לא באמת עושה זאת. סימן שמי שבטחנו בו והאמנו לו במצע הבחירות, מונע בפועל מאינטרסים זרים משלנו.
אם נבחרי הציבור באמת היו דואגים לנו, היינו מרגישים שיפור בחינוך, בבריאות, ביוקר המחייה, ולמעשה בכל תחום בחיינו כתושבים במדינת ישראל. מה שקורה בכנסת ישראל ובממשלה זה מאבק כוחות תדיר בין פלגים וקבוצות שונות בין אינטרסים של בעלי השליטה, הכוח וההון. לצערנו, האינטרס של רוב הציבור אינו נלקח בחשבון וכך נוצר מצב אבסורדי לחלוטין שבו הדבר האחרון שנבחרי הציבור עושים הוא לדאוג לציבור. ישנם פוליטיקאים שמשקיעים את מרצם בלצייר לציבור הבוחרים שלהם תמונה של עשייה, של שינוי ושל תרומה, אך זו קוסמטיקה בלבד ולא נעשה שום שינוי מהותי שבאמת מקל על חיי השגרה שלנו. "תודעה כוזבת", כפי שכתב קארל מרקס.
ישנו נתון נוסף שחשוב להכיר, גם אם יקום נבחר ציבור שבאמת דמו בוער למען רווחת ציבור בוחריו, הוא ימצא את עצמו אסור באזיקים ללא יכולת לנוע ולו מילימטר אחד לכיוון הרצוי משום שהאינטרס של בעלי ההון הוא השולט וכל ניסיון לשנות משהו יטורפד על ידו.
האופן בו באמת ניתן לחולל שינוי אשר יגרום לשיפור בחיים של כולנו בכל הרמות ובצורה מהותית, הוא להתאגד ביחד למען האינטרסים שלנו. לבחור יחד בחינוך הנכון שייתן לילדים שלנו ולנו כלים להתמודד עם החיים, לבחור בסביבה נקייה וירוקה, לבחור בצרכנות נבונה ולא מוגברת. לא לפרנס את התעשיות המיותרות שמזיקות לנו ופשוט להצביע ברגליים ולנוע אל העתיד שאנחנו באמת רוצים לחיות בו. ביחד זה הכוח האמתי ואין לאף גורם אפשרות להביס אותו.

סגור לתגובות.