התפתחות האנושות

האנושות עוברת תמורות רבות בכל דור. בעבר הרחוק האדם היה זקוק לשעות עבודה רבות וסיזיפיות על מנת להשיג את הדרוש לקיומו הפיזי שלו ושל משפחתו. היום, הצרכים ההכרחיים להישרדות האדם מצויים בשפע ומושגים לאדם הממוצע (משה בני ברוך יגאל וכולי) ללא כל בעיה.

אם נביט היטב וניתן תשומת ליבנו על מנת לבחון מהו אותו המנוע שעומד מאחורי התפתחות אדירה זו נגלה את האגו האנושי. במילים אחרות, הרצון לקבל הנאה ותענוג במינימום מאמץ. אותו הרצון שלא נח לרגע הוא שדוחף ומקדם אותנו לעבר מדרגת ההתפתחות הבאה וזה שהביאנו על הלום.

הרצון לקבל הטבוע באדם משחר בריאתו דוחף אותו ללא הפסק לשדרג את חייו, להפוך אותם טובים יותר, נוחים יותר וקלים יותר. האדם הצליח למלא את צרכיו הפיזיים בקלות ולכן רצונות חדשים תפסו את תשומת ליבו. השאיפות לכסף, כבוד, שליטה וידע הופיעו בזה אחר זה בבסיס הרצון האנושי והניעו את האנושות לייצר עוד דרכים ואמצעים לספק רצונות אלו. החברה שבה אנו חיים מעודדת את המרדף האינסופי אחר מילוי הרצון שרק הולך וגדל, הן כמותית והן איכותית, וכך מעצימה את התשוקה למימוש הרצונות באדם פי כמה.

עם גדילת הרצון באדם התפתחה הטכנולוגיה והאפשרויות הן כמעט אינסופיות. ניתן לדלג על פערי זמן ומקום באמצעות האינטרנט ולעבוד מכל מקום בעולם. הטכנולוגיה הפכה את העולם לכפר קטן גלובלי בו כולם נמצאים ברשת אחת ומחוברים בכל שעות היממה סביב הכדור.

ההתפתחות האנושית היא חסרת מעצורים ובשנים האחרונות ניתן להבחין בה מתרחשת בצעדי ענק ובתאוצה עצומה. לעובדה זו קיימת סיבה אחת, האגו האנושי שאינו יודע שובע אשר כל "מנה" מרעיבה אותו יותר. חז"ל הגדירו את טבע האגו במשפט "מי שיש לו מנה רוצה מאתיים, מאתיים רוצה ארבע מאות". למעשה מדובר בחוק טבע לפיו מתנהג האגו שלנו. ככל שנאכיל אותו יותר כך הוא ירעב פי שניים עד שלבסוף הוא יטרוף את כולנו.

הכוונה היא שהחור השחור הזה שנקרא האגו האנושי לעולם לא ישיג את המטרה שאנו כל כך כמהים לה. כולנו חולמים על אושר אמתי, כזה שלא נמוג מיד עם קניית הרכש החדש או עם סיום שלב ההתאהבות בבן או בבת הזוג. את האושר האגו לא יביא לנו את ההפך הגמור בלבד.

כדאי שכולנו כאנושות נודה לאגו שהביאנו עד הלום ונבחר בדרך חדשה שתביא אותנו למדרגה הבאה של התפתחותנו, דרך שתביא לנו אושר אמתי, כזה שלא תלוי באמצעים מוגבלים ובתנאים חולפים.

אושר אמתי הוא דבר שאפשר להגיע אליו בקלות בלתי נתפסת. בעזרת מעט חינוך נכון, נוכל כולנו לגלות כי האושר נמצא כאן, ממש בינינו, כל שעלינו לעשות הוא לתקן את היחסים בין בני האדם ולהתחיל לחיות טוב מעבר לכל דמיון.

סגור לתגובות.