הליכה איטית באמצע החיים והקשר אל העלייה בתוחלת החיים

מחקרים חדשים מגלים שאנשים שהולכים לאט יותר בסביבות גיל 45 יחוו סימנים של הזדקנות מוקדמת, גם פיזית וגם קוגניטיבית. למהירות ההליכה השפעה משמעותית על בריאות ותוחלת חיים בגיל מאוחר יותר. גם איכות החיים משתפרת והאדם תלוי פחות במקל הליכה עם או בלי כיסא או כיסא רחצה. במחקר שנערך לא מזמן התברר כי ככל שאדם הולך מהר יותר, כך הוא עשוי לחיות זמן רב יותר. אנשי תחום הרפואה כבר העידו על הליכה איטית כסימן להזדקנות מהירה, אך השאלה החדשה שעולה היא: האם מהירות ההליכה האיטית בגיל המעבר מעידה ומנבאת הזדקנות מואצת?

חוקרת במחלקה לפסיכולוגיה ומדעי המוח באוניברסיטת דיוק, התכוונה לענות על שאלה זו על ידי בחינת נתונים של 904 משתתפי המחקר. המשתתפים עברו בדיקות תקופתיות במשך רוב חייהם. החוקרים עקבו אחר בריאותם והתנהגותם הכללית של המשתתפים, כאשר המחקר התחיל כאשר המשתתפים היו בני 3. החוקרים העריכו את מהירות ההליכה של המשתתפים כעת בשלושה תנאים: מהירות ההליכה הרגילה, מהירות ההליכה הכפולה של המשימה ומהירות ההליכה המרבית.

בנוסף, החוקרים בדקו מספר פעולות גופניות שבודקות את שיווי המשקל, חוזק אחיזה וקשר עין יד. כדי להעריך הזדקנות מואצת, הצוות בדק מגוון סמנים ביולוגיים, כולל מדד מסת גוף, יחס מותניים עד ירך, לחץ דם, כושר לב-ריאה, ועוד. בנוסף, המדענים הכניסו פאנל עצמאי של 8 אנשים שהעריך את גילאי המשתתפים באמצעות תמונות סטנדרטיות של פניהם בגיל 45.

סריקות ה- MRI חשפו כי אצל הולכים איטיים, בגיל 45, היה נפח מוחי קטן יותר, דליל יותר בקליפת המוח, אזורים קליפת המוח הקטנים יותר ונגעים יותר של חומר לבן. במילים אחרות, נראה כי מוחם מבוגר מגילם הביולוגי. בנוסף, גם מצב השיניים והחניכיים, המערכת החיסונית, והנשימה, נראו גרועים יותר אצל הולכים איטיים. מעניין לציין כי גם ציוני מנת המשכל, שפת הקבלה, הכישורים המוטוריים והוויסות הרגשי והתנהגותי של הילדים בני השלוש, ניבאו את מהירות הליכתם בגיל 45. "רופאים יודעים שאנשים שהולכים לאט יותר בשנות ה -70 וה -80 לחייהם נוטים למות מוקדם יותר מהולכים מהירים באותו גילם", אומר הסופר הבכיר טרי א'מופיט.

סגור לתגובות.