גדולים מהחיים

בלבו של כל אדם קיימת שאיפה פנימית להצליח ולממש את עצמו במאת האחוזים. בין אם השאיפה הזו מורגשת ברמת המודע ובין אם היא נסתרת מתחת לפני השטח התודעתי, היא זו שמנהלת את האדם בכל פעולותיו, מחשבותיו ורצונותיו.
מימוש עצמי, הכוונה להוציא מן הכוח אל הפועל את כל מה שגלום באדם כפוטנציאל מלידתו ומה שספג במהלך שנות חייו מסביבתו. כל אדם מכיל מידע ייחודי ומגוון אשר נברא למטרה מסוימת ומבקש להתממש בכל הכוח.
הדבר המעניין הוא שכאשר אדם משתוקק לממש את עצמו הלכה למעשה הוא מגיע למסקנה שיכולה להשתמע כאמביוולנטית אם לא יורדים לעומק המשמעות שלה. כאשר אדם רוצה לפרוץ ולממש את כל מה שיש בו, עליו להיות שייך או לשאוף למשהו גדול יותר ממנו. המוטיבציה של האדם לעבור את כל המכשולים והירידות בדרך למימוש עצמי נשאבת מתוך ראייה לטווח ארוך של המטרה הגדולה והחשובה עבורו. אותה מטרה היא זו שמושכת אותו קדימה ונותנת לו את כל מה שדרוש לו על מנת להתגבר על פני כל הרגשות, המחשבות והתחושות שעולות בקרבו בדרך.
במילים אחרות, כדי שאדם ירגיש שהוא גדול מהחיים הוא חייב לשאוף אל עבר משהו גדול יותר ממנו עצמו. אדם דגול, מוערך ומוערץ הוא כזה שתרם לאנושות והביא תועלת לכלל ולא מי שנשאר בגבולות עצמו בלבד. אפילו מי שמקריב את עצמו למען מטרה נעלה ומאבד את חייו ראוי להערכה ולאות כבוד על ידי החברה, משום שבכך הוא הגן על מטרה עליונה ממנו וחשב על הזולת במקום על עצמו.

מכאן ניתן להבין שהדבר הראשון שיש לברר בדרך למימוש עצמי הוא מהי המטרה הגדולה אליה האדם שואף. חכמים אמרו "סוף מעשה במחשבה תחילה", כלומר קודם צריך להסתכל על המטרה הרצויה ולראות את התמונה הסופית והרצויה ואז נפרסת הדרך אליה. החל מהנקודה בה האדם נמצא כעת ועד לנקודה הסופית אליה הוא שואף, נוצר שביל ששמו מזכיר לצועד בו לשאול בכל צעד "בשביל מה אני צועד?".
ככל שהמטרה תהיה חשובה לאדם וגדולה יותר ממה שהוא מעריך את עצמו כפי שהוא היום, כך גדלים הסיכויים שהוא ישים את ידו עליה בזמן קצר יותר. על מנת להצליח לצעוד ביתר עוז ומרץ מומלץ להיות מוקפים בסביבה תומכת שתעלה את מצב הרוח ותיתן כוח להמשיך ולדבוק במטרה הנעלה הנבחרת.
החיים הם ההזדמנות של כל אחד ואחת לצאת מתוך גבולות עצמו בלבד ולהרחיב את התפיסה וההרגשה אל עבר הזולת. המימוש העצמי וכל הטוב שהאדם מחפש עבור עצמו נמצאים דווקא בסובבים, בזולת ולא בתוך עצמו. והאדם? הוא כלי להרגיש את כל מה שעובר ממנו אל האחרים.

סגור לתגובות.